NÁŠ TŘÍDNÍ PROJEKT

 "AHOJ, PŘÍRODO!"

 
 
Cílem našeho projektu je :
- seznamovat děti s prostředím, ve kterém žijeme
- seznamovat se s živou i neživou přírodou přímo v terénu
- porozumět životnímu prostředí
- využívat přírodu jako zdroj poznání = získávat přímé zkušenosti a poznatky z přírody
- sledovat proměny přírody ve všech ročních obdobích
- vytvářet povědomí o vlastní sounáležitosti se světem
- vnímat přírodu všemi smysly
- vzbuzovat zájem o přírodu a chránit ji

 

"CO SE TO DĚJE?" - březen

 Začal nám první jarní měsíc - březen. A my jsme to hned poznali! Na naší školkové zahradě jsme už našli sněženky, sedmikrásky i krokusy. Abychom si mohli první jarní kytičky lépe prohlédnout, vzali jsme si lupy, přes které jsme krásně viděli barvy i tvar květu.
I my samotní jsme si opět na přírodu také zahráli. Pod rukama nám vyrostly kočičky.  V herně na koberci jsme si do malých zahrádek skládali kytičky z vršků od PET lahví.
Jaro se nám ohlásilo i tím, že k nám do třídy přiletěla beruška. Tak už i broučkové se probudili! Berušce jsme slíbili, že si její kamarády - další broučky, půjdeme brzy ven prohlédnout přes landartová okénka.
Jaro je tady, hurá!
 
                                         Za II. třídu "Kuřátka" - Hanka Lukešová.
 

 

"CO SE TO DĚJE?" - březen

Tato fotogalerie je prázdná.

"PANÍ ZIMA" - prosinec, leden, únor

Příroda nás v těchto měsících opravdu překvapila! Sníh, který měl napadnout a který jsme tolik očekávali, se vůbec neobjevil! Místo sněhu nás však častěji ráno vítala mlha. Vysvětlili jsme si, co to mlha je a na mlhu jsme si také zahráli. Dokonce jsme si ji i výtvarně ztvárnili = gumový váleček jsme namočili do bílé barvy a barvu rozváleli na modrý papír. Do mlhy jsme poté nakreslili špejlí namočenou v tuši zimní strom.
Hodně nás v tomto období zajímají ptáčci. Děti už ví, že pták má po těle peří. Ptáčky = vrabce a kosy si děti namalovaly temperovou barvou. Při malbě si uvědomovaly stavbu těla ptáka. Ptáčkům nyní přes zimu pravidelně sypeme zrní do krmítka. Je pěkné, že ptáčci poznali, že krmítka mají plná, protože přilétávají a my je můžeme přes okno sledovat, jak baští. Je to vskutku úžasná podívaná! Víme, že při pozorování ptáčků musíme být zcela potichu, abychom je nevyplašili. A už teď víme, že nám ptáčci na jaře svým zpěvem za krmení poděkují.
I my samotní jsme se proměnili na ptáčky a zahráli jsme si pohádku - "Budka", ve které bydlel vrabec, sýkorka, kos......
.V tělocvičně jsme si skoky na trampolině vyzkoušeli, jak pták létá.
Zajímal nás i život zvířat v zimě nejen na naší zahradě, ale i v lese. Děti si prohlížely odborné knihy a encyklopedie zaměřené na lesní zvěř. Blíže se seznámily se srnou a divočákem. Tato dvě zvířátka si děti vykreslily pastelkou, vystřihly a nalepily na výkres. A protože nás sníh letos zradil, sami jsme si na výkres vytvořili zvířecí stopy.
 
Chceme věřit tomu, že nás příroda přece jen do konce zimního měsíce února ještě překvapí a přinese nám aspoň trochu sněhu.
 
                              Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

 

 

"PANÍ ZIMA" - prosinec, leden, únor

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt23/img-3568-jpg2/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt23/img-3581-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt23/img-3591-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt23/img-3595-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt23/img-3605-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt23/img-3607-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt23/img-3611-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt23/img-3619-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt23/img-3624-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt23/img-3633-jpg1/

BAREVNÝ PODZIM - listopad

Celý měsíc listopad jsme sledovali, jak se stromy chystají k zimnímu odpočinku. Listnaté stromy postupně shazovaly listí, některé už byly v polovině listopadu zcela holé, čímž nám prozradily, že již odpočívají. Spadané listí jsme si posbírali. Všímali jsme si nádherných barev, kterými příroda dokázala podzimní listí zbarvit. Z nasbíraného listí jsme si vyrobili draka "Listnáčka". Dokonce k nám do školky přiletěl i dráček s namalovaným Krtečkem.
Protože nám příroda ukázala, jak umí krásně čarovat s barvami, zkusili jsme si to i my ve školce. Do klovatiny děti zapouštěly barvy podzimu a vzniklo nám krásné barevné listí. Poté si děti vyrobily podzimní strom, na který si své papírové listy připnuly kolíčky. Strom nám nyní zdobí chodbu.
Děti dokonce vykouzlily strom ze svých těl. Na velký papír s pomocí paní učitelky postupně nakreslily kmen - z těla a větve - z rukou. Nakreslený strom doplnily skutečnými větvičkami, kmen kůrou a dokonce vytvořily i kořeny.
Pozorovali jsme samozřejmě i stromy jehličnaté. Všimli jsme si rozdílů - a to takových, že stromy jehličnaté na zimu neopadávají.
Připomněli jsme si, že v tomto čase se chystají k odpočinku a k zimnímu spánku i některá zvířátka. Povídali jsme si o ježkovi. Děti papírovým ježečkům vytvořily bodlinky z kolíčků.
Vyprávěli jsme si i o životě myšky polní. Pak jsme si také každý svoji myšku z barevného papíru vyrobili. Myškám jsme udělali pelíšek u našeho podzimního stromu na chodbě.
 
Každý měsíc je plný překvapení a dává nám inspiraci k objevování, hrám a k tvoření.
 
                                                   Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

BAREVNÝ PODZIM - LISTOPAD

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt20/img-2649-jpg2/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt20/img-2654-jpg3/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt20/img-2656-jpg2/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt20/img-2658-jpg2/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt20/img-2659-jpg3/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt20/img-3125-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt20/img-3127-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt20/img-3128-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt20/img-3130-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt20/img-3132-jpg1/

BAREVNÝ PODZIM - říjen

S naší zahradou a jejím okolím jsme stále. V tomto měsíci jsme díky přírodě kolem nás měli opravdu spoustu zážitků.
Všimli jsme si, že na naší zahrádce si kromě nás hrají i zvířátka. Často na nás ze stromu kouká veverka. Sledoval nás i zajíc a občas potkáme také ježka.
Stromy nyní mění barvy svého listí. A kolik nám v tomto měsíci darovaly plodů! Nasbírali jsme si kaštany. Děti si osahaly i ostré kaštánkové postýlky. Z kaštanů jsme si potom "vařili kaštanovou polévku", děti si z kaštanů skládaly plošné obrázky.
Ovocné stromy nám nabídly jablka, hrušky, švestky. Ovoce jsme poznávali všemi smysly. Např. hmatem jsme určovali tvar jablka, pohledem děti pojmenovaly správnou barvu. Jablíčko jsme i ochutnali. Znalost barev jsme si upevnili při hře s vršky od PET lahví. Děti do obrysů ovoce vkládaly správné barvy. A dokonce jsme se pustili i do pečení jablečného koláče. Všechny děti pomáhaly. Někdo jablka umyl, paní učitelka okrájela slupku, děti nastrouhaly, jiní vyváleli těsto....A trouba upekla. To byla vůně po celé školce! Koláč byl výborný.
Když nám nyní příroda nabízí tolik možností, zahráli jsme si na zahradníky. Uklízeli jsme na zahradě = děti sbíraly spadané ovoce a přiřazovaly ho k daným stromům. Jablíčka, ze kterých jsme si upekli koláč, jsme si též výtvarně ztvárnili. Přidali jsme k nim ještě i hrušky.
Příroda nám v tomto čase dala i další svoje dary - zeleninu. S některými druhy jsme se také všemi smysly seznámili. Pro lepší zapamatování druhu, tvaru i barvy si děti skládaly zeleninové puzzle. Starší děti si vytvořily bramborové pole s traktůrkem. Mladší děti "sbíraly" brambory do pytle. Brambory na výkres tvořily tiskem = půlku skutečné brambory namočily v barvě + tvar otiskly.
 
Děkujeme, přírodo, za všechny ty dary a prožitky.
 
                                           Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová

BAREVNÝ PODZIM - říjen

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt17/img-2471-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt17/img-2472-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt17/img-2473-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt17/img-2475-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt17/img-2476-jpg2/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt17/img-2477-jpg2/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt17/img-2478-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt17/img-2481-jpg2/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt17/img-2482-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt17/img-2484-jpg1/

"BARVY PODZIMU" - září

Začal nám nový školní rok a s ním k nám do našich "Kuřátek" nastoupila spousta nových dětí. Jednoho dne jsme se tedy   vypravili seznámit naše "Kuřátka" se školkovou zahradou. Usmívaly se na nás průlezky, pocitový chodník, bazén, houpačky.... A také spousta stromů. Hned jsme si vysvětlili a ukázali, že strom má dlouhý kmen hnědé barvy a korunu, která je plná větviček, na nichž rostou buď listy nebo jehličí. Objevili jsme též zeleninový záhonek s keříkem červených rajčátek. Vysvětlili jsme si, jaký je rozdíl mezi stromem a keřem. Prohlédli jsme si hmyzí hotel, ve kterém bydlí broučci. Pozdravili jsme se s kytičkami. Děti se snažily určit i správné barvy některých květin.

 
Na naší zahrádce je krásně.
 

                                                   Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová

"BARVY PODZIMU" - září

/album/barvy-podzimu-zari1/img-2303-jpg1/ /album/barvy-podzimu-zari1/img-2304-jpg1/ /album/barvy-podzimu-zari1/img-2306-jpg1/ /album/barvy-podzimu-zari1/img-2307-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari1/img-2308-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari1/img-2309-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari1/img-2310-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari1/img-2311-jpg1/ /album/barvy-podzimu-zari1/img-2313-jpg1/ /album/barvy-podzimu-zari1/img-2314-jpg/