NA STEJNÉ ZEMI CO MY BYDLÍ TU S NÁMI STROMY

19.10.2020 18:33

Dne 20. října si s dětmi připomeneme Den stromů. Na vycházce jsme společně nasbírali semínka z nejrůznějších stromů- jehličnatých i listnatých. Ve školce jsme pozorovali jejich tvar, velikost, barvu a přiřazovali semínka k daným stromům. Povídali jsme si, jakou dlouhou cestu má před sebou semínko, než z něho vyroste strom. Dobře víme, že se příroda chystá k zimnímu spánku a semínka stromů budou spát v zemi, probudí se až na jaře.

S dětmi jsme se domluvili, že si ve školce uděláme pokus. „Může se probudit semínko v zimě v naší školce? Máme pro jejich probuzení vhodné podmínky?“ Pro náš pokus jsme si připravili šest květináčů. V každém z nich bude jeden druh semínek. Abychom poznali, který druh semínek jsme do květináčů zaseli, nalepili jsme na ně obrázek příslušného stromu. Semínka jsme zachumlali do peřinky z hlíny a tu pořádně zalili. Květináče jsme poté dali k oknu na parapet, kde snad budou mít dostatek světla a díky radiátorům také teplo.

Některá semínka nám zbyla a my se rozhodli, že je přes zimu necháme u nás ve školce spát. Začalo velké detektivní pátrání po celé školce, hledali jsme místo, kam semínka uložíme. Jelikož semínka potřebují tmu a chlad, uložili jsme se do archivu.

Za pomocí holčiček z Hvězdiček jsme vytvořili velký plakát. Ten jsme polepili dětskými obrázky a fotografiemi z našeho povídání, zjištění a pokusu. Plakát jsme vystavili na chodbě před naší třídou. Každý si může prohlédnout, co se dělo v Kvítečkách.

O stromech si ještě budeme povídat. Naučíme se poznávat další stromy, budeme tvořit z jejich listů a plodů, připomeneme si jejich vliv na životní prostředí… Nakonec naše povídání zakončíme krásnou písní od pánů Uhlíře a Svěráka „Stromy“ .