MOŠTUJEME

30.10.2019 06:36

Celý týden jsme si s dětmi vyprávěly o darech podzimní přírody, jak se plody jmenují, jak chutnají, jaký mají tvar, barvu, co z nich vyrábíme- jak se zpracovávají, aby nic nepřišlo nazmar.  Po týdenním vyprávění o ovoci jsme se v pátek vypravili, vyzbrojeni nádobami, ovocem a kelímky do místní moštárny k manželům Poledňákovým. Sledovali jsme, jak se jablíčka tlakem vody zbavují povrchových nečistot, jak se musí připravit lisovací tkanina do čtvercové bedničky s roštem, do které padají rozšrotovaná jablíčka, ze kterých postupně vytéká šťáva. Rozšrotovaná jablíčka pan Poledňák umně zabalil do lisovací látky a otočil celé lisovací zařízení o 180 stupňů k vylisování. Krásná zralá jablka dala velké množství šťávy. Paní učitelka dětem několikrát nalila do kelímků zlatavý sladký mok a děti si vychutnávaly chuť plodů podzimní přírody. Naše děti jsou zvídavé a hned se ptaly, jaké jiné ovoce zde lidé chodí lisovat. Paní Poledňáková nám nabídla recepty na obohacení chuti lisovaných jablíček např. mrkví nebo červenou řepou. Vylisované šťávy bylo okolo 40 litrů, takže bychom vše nemohli odnést, proto se nám velmi laskaví manželé Poledňákovi nabídli, že nám mošt přivezou autem do školky. Byli jsme moc rádi, že děti mohly ochutnat čerstvý mošt a viděly celý proces lisování, byl to zážitek nejen pro děti, ale i pro paní učitelky. Velké díky patří manželům Poledňákovým, ale i rodičům a paním učitelkám, které jablíčka ze svých zahrad přinesli. O výborný mošt jsme se podělili se všemi dětmi i zaměstnanci naší školky. Děti to zhodnotily slovy: „Byl to krásný moštovací den“.