ZIMNÍ SETKÁNÍ NAŠEHO EKOTÝMU

02.02.2017 12:56

V jeden zimní podvečer 31.ledna 2017 jsme se v hojném počtu opět sešli ve třídě Kvítečka. Maminky nezapomněly na naše téma Jídlo a dokonce nám přinesly ochutnávku zdravého, nezdravého a netradičního cukroví,ať už klasického vánočního nebo např. typické polské národní jídlo, které jsme si nabírali do mističek. Obsahovalo jáhly, med, oříšky a sušené ovoce, namočené v mléce. Byla to veliká dobrota.Také jsme ochutnávali sušené brusinky, rýžové chlebíky a celozrnné tyčinky. Pili jsme dobrý čajíček k našemu milému povídání.
Na úvod našeho dnešního setkání jsem zdůraznila, že je to právě rok od vzniku našeho EKOTÝMU ve školce. Šlo o naše 5.setkání, 2. v tomto školním roce a 1. v roce 2017. Vyfotili jsme se s diplomem, který jsme dostali k výhře ve výzvě Vaříme spolu. Soutěže, kterou pořádalo sdružení Tereza aJaroměřická mlékárna jsme se účastnili v měsíci říjnu 2016 a za odměnu jsme mohli objednat pro všechny děti z mateřské školy mléčné výrobky z Jaroměřické mlékárny v hodnotě 2000 Kč a také budou naše fotografie, obrázky a básně k práci zařazeny do nové knihy "Jarinova kuchařka".Kdo by se chtěl podívat na fotografie z našich soutěží, příklady dobré praxe z ekoškolek, najdete je na webových stránkách www.eko-školky.cz, co se týká této konkrétní soutěže, najdeme ji na Vaříme spolu-Příklady dobré praxe. Také jsem ukázala ostatním kroniku našeho Ekotýmu, která postupně vzniká, abychom mohli jednou zavzpomínat, jak to tenkrát všechno začalo....:o).Vkládáme do ní zápisky z jednotlivých setkání, nápady, motta, fotografie a články do novin.
Při našem dnešním setkání nechybělo shrnutí celého roku, kdy jsme se všichni zabývali tématem Jídlo. Abychom se s ním řádně rozloučili, vyhodnotili jsme si jednotlivá setkání a akce, co se podařilo víc, co míň a v čem se chceme ještě zdokonalovat. Velmi pozitivním přínosem je, že děti samy dokáží o jídle přemýšlet, co je zdravé a nezdravé, poznají rozdíl mezu ovocem a zeleninou, surovinou a potravinou, co je tuzemské a dovážené z cizích zemí. Také jsme pěstovali bylinky, vzniklo terárium se šneky v jedné třídě a akvárium s rybičkami ve třídě druhé. Všichni z Ekotýmu zvládají EKOKODEX, který jsme si vloni vytýčili k tématu jídlo :
                                                - před jídlem si umýváme ruce
                                                - jíme ovoce a zeleninu, protože jsou zdravé a obsahují vitamíny
                                                - Pijeme vodu, nesladíme zbytečně čaj
                                                - Sladkosti jen za odměnu
                                                - Víme, co je surovina a potravina
                                                - v umývárně neplýtváme vodou
Pravidla byla vystavena na školní nástěnce, aby byla všem přístupná a přidělovali jsme k nim smailíky.
Co se podařilo?
Vytvořili jsme Ekotým z bezva lidí, kteří mají zájem o přírodu a není jim lhostejné prostředí, ve kterém žijeme. Ve všech třídách jsme se s paními učitelkami snažily dávat do výuky prvky Enviromentální výchovy. Zúčastnili jsme se dvou velkých eko-soutěží a v jedné z nich jsme byli jedni z vítězů.
Setkali jsme se s myslivcem v arboretu SLŠ, společně jsme vařili, se třídou Kvítečka jsme navštívili Mini-Zoo ve Valašském Meziříčí.
Tvořili jsme analýzu a spolupracovali jsme. Do EV jsme vkládali prvky dramatické, hudební a výtvarné výchovy.
Snažíme se postupovat podle metodiky 7 kroků, děti budou mít své role a budeme snažit soustavně a pravidelně tvořit analýzu, sledovat a vyhodnocovat k daným tématům.
Těšíme se na březen, kdy společně s jarem přivítáme nové téma, tentokrát to bude Prostředí. Krásné sněhové dny vám přeje Ekotým MŠ Klíček :o)

 

Zpět