A CO DĚLALY DĚTI,CO NEBYLY NA ŠKOLE V PŘÍRODĚ?

07.06.2016 13:37

V pondělí jsme se vypravili do Teplic k požární nádrži pozorovat žáby, dokázali jsme se krásně utišit a našlapovat jako myšky, abychom žáby nevyplašili. Pozorovali jsme žáby a jejich zvuky, byl to pro nás takový zajímavý „ žabí koncert“. Viděli jsme skokany, ropuchy a měli jsme velké štěstí a viděli i přirozeného nepřítele žab - užovku, jak si krásně esovitě plave a číhá na svou kořist, podařilo se nám to i vyfotit pro naše kamarády - viz naše fotogalerie. Cestou jsme pozorovali přírodu kolem nás –  poznávali jsme stromy a jejich plody, názvy bylinek a co se s nimi léčí (lípa, jírovec maďal, kostival, jedovatý pryskyřník…),  objasnili jsme si proč jetel a lupinu nemohou opylovat včely, ale dělají to čmeláci. Odměnili jsme se zmrzlinou, pochodili si v prostorách lázní a ochutnali dva teplické prameny. Odpoledne jsme si hráli na zahradě a pilně trénovali vázání tkanic s dětmi, které ještě tuto dovednost nezvládají.                                                                                                                                                                                                                                                 V úterý ráno jsme si hráli na pány malírě  a vyzdobily si barevné obrázky s květinami. V osm hodin jsme se vydali na pěší výlet ke Střelnici. Počasí nám přálo, bylo nám veselo, zazpívali jsme si pochodové písně do kroku, pozorovali řeku Bečvu, u rybníku Pískovčáku nás pozvali rybáři, abychom si prohlédli jejich úlovky a pánové nám zasvěceně vyprávěli o rybách – jaké návnady používají, předvedli nám, jak nahazují návnadu pro ryby, které ryby chytají, jak musí být veliké. Děti pozorně poslouchaly a ptaly se, co je zajímalo. Páni rybáři nás pochválili, jak jsou děti bystré a chytré. Na Střelnici jsme si zahráli míčové hry, pohráli si v dětském koutku. Po obědě jsme si vyslechli příběh o dětech jiné pleti a odpočinuli si po vydatném dnu.                                                                                                                                                      Ve středu jsme stříhali a lepili – vyráběli jsme si žabičku z papírových ruliček. Na tabuli jsme si prohlíželi děti z jiných zemí a seznamovali se s jejich typickými znaky pro určité rasy. Pěšky jsme se vydali na návštěvu do Galerie M+M, kde jsme si prohlédli výtvarné práce svých kamarádů i dětí z jiných škol. Posvačili jsem v příjemném prostředí zahrady Galerie a vydali se do arboreta seznamovat se se vzácnými stromy, které tak často nevidíme a pozorovat zvířata, která zde žijí, s jejich názvy jsme se seznámili na naučných tabulích. Byl zde příjemný chládek a děti si na cestičkách tvořily krásné obrázky z přírodnin. Odpoledne jsme si na přání dětí prohlíželi obrázky žab a četli si o nich v encyklopediích.                                                                                                                                                                Ve čtvrtek ráno jsme si tvořili z kinetického písku, po svačině jsme navštívili zámecký park s atrakcemi pro děti. Děti vyprávěly své zážitky, jak zde prožily včerejší oslavu Dne dětí. Se zájmem jsme pozorovali úklid těchto prostor  – pán lovil kamínky, které děti naházely do fontánky s vodotryskem. Dětem vysvětlil, proč se zde kamínky nesmí házet a naše děti to potom hned vysvětlili příchozím dětem s maminkami, které začali házet do fontánky kamínky a maminky je vůbec nenapomenuly!                                                      Dnešní den jsme ještě nakrmili divoké kačeny na řece Bečvě suchým pečivem a byli jsme si zalozit na provazové pyramidě v parku Čs. legií.                                                                                                                                                                  V pátek byly děti spojené a navštívili s paní uč. Hankou a Dášou dopravní hřiště. Tento týden se nám moc líbil.