Náš třídní projekt

"JE NÁM DOBŘE NA SVĚTĚ" - červen

Měsíc červen nás přivítal horkým sluncem, novými kytičkami a zralými třešněmi, na kterých jsme si i pochutnali. Taky se nám v tuto dobu přihodil ve třídě malý zázrak. Na jaře jsme si do hlíny v květináčku zasadili fazolku. Děti fazoli pravidelně zalévaly, vzorně se o ni staraly a každý den pozorovaly, zda se fazolka v hlíně probudí. A skutečně, fazole k naší radosti rostla a rostla. A pak se to stalo!!! Najednou se mezi lístečky objevil malý lusk, který se každým dnem zvětšoval. A potom jsme k našemu úžasu zjistili, že v něm spinká malé fazolové miminko. Postupně lusk seschl a najednou z něho vypadla krásná, velká fazole. Děti si uvědomily, že za péči, kterou rostlince věnovaly, se fazolka odměnila.

Jedno teplé dopoledne jsme se také vypravili na náš záhonek, kde odpočívaly předměty, které jsme do země zjara zakopali. Postupně se nám podařilo vše zase vyhrabat = papír, plast, sklo. Ale co to? Zmizelo jablíčko!!!
Děti tímto prožitkovým pokusem pochopily, co je pro přírodu dobré a co jí naopak škodí. Na jablku si pochutnali broučci, kteří ho v zemi našli. Avšak plast, papír, sklo zůstaly nedotčené.
Děti tímto získaly novou zkušenost a nový poznatek, jak se k přírodě chovat, co je prospěšné, jak ji chránit a jak přírodě zbytečně neubližovat.
 
                                                     Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová

 

"JE NÁM DOBŘE NA SVĚTĚ" - červen

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt16/img-2060-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt16/img-2061-jpg3/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt16/img-2062-jpg2/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt16/img-2064-jpg2/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt16/img-2065-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt16/img-2066-jpg2/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt16/img-2067-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt16/img-2069-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt16/img-2070-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt16/img-2071-jpg1/

"CO SE TO DĚJE?" - květen

Měsíc květen nám poskytl spoustu dalších překvapení. Stromy a keře jsou již zcela obalené listy. Broučků, berušek, mušek a včeliček je plná zahrada. Děti jim ze šišek, větviček a z jehličí postavily domeček. Možná se do něho i některý brouček nastěhuje. To by nám udělalo velikou radost.

Zahráli jsme si i na malé badatele. Do hlíny jsme schovali papír, sklo, jablko a plast. Místo, kam jsme jednotlivé předměty "zasadili", jsme si označili obrázkem. V měsíci červnu zkontrolujeme, co se s jednotlivými věcmi v zemi přihodilo.
Uvidíme, jak nás příroda překvapí.
 

                                                           Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

CO SE TO DĚJE?" - květen

/album/co-se-to-deje-kveten/img-1341-jpg1/ /album/co-se-to-deje-kveten/img-1342-jpg/ /album/co-se-to-deje-kveten/img-1343-jpg/ /album/co-se-to-deje-kveten/img-1344-jpg1/ /album/co-se-to-deje-kveten/img-1345-jpg/ /album/co-se-to-deje-kveten/img-1347-jpg/ /album/co-se-to-deje-kveten/img-1348-jpg/ /album/co-se-to-deje-kveten/img-1351-jpg/ /album/co-se-to-deje-kveten/img-1352-jpg/ /album/co-se-to-deje-kveten/img-1354-jpg/

"CO SE TO DĚJE?" - duben

Měsíc duben nás přivítal slunečným, ale větrným počasím. Opět jsme sledovali další proměny přírody. Blíže jsme se seznámili s některým hmyzem, povídali jsme si o mravencích, o tom, jak mají rozdělenu práci v mraveništi. V mraveništi jsme byli nuceni mravenečkům uklidit, protože nějaký dareba mraveniště rozrýpal, naházel na mraveniště odpadky a vydloubal mravenčí vajíčka - larvičky. Zábavnou výtvarnou technikou jsme si mravence i vyrobili.

Při našem objevování tajů přírody jsme potkali i berušku ( slunéčko sedmitečné), včelku a motýla. Dozvěděli jsme se, jak jsou tito živočichové pro přírodu důležití.
Už víme, že i voda je součástí našeho života. Děti čistily línovi Liborovi, rakovi Míšovi a žábám potůček. Vytřídily odpadky do barevných kontejnerů.
Při dalších hrátkách s vodou jsme zkoušeli, které předměty na vodě plavou nebo neplavou. Děti na vlastní oči spatřily kouzlo otevírání leknínu na vodní hladině. Porovnávaly rozdíly mezi vodou z kohoutku a vodou z potoka. Zdůraznili jsme si šetření vodou. Objevovali jsme i další kytičky, které se nám ukázaly na záhoncích. A víme, že kdyby nebylo vody, nebyl by život, že kdybychom se pohybovali v nepořádku a nečistotě, všechno živé by uhynulo.
Děti si znovu uvědomily vlastní sounáležitost se světem, důležitost o přírodu pečovat, chránit ji a šetřit.
 

                                               Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

"CO SE TO DĚJE?" - duben

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt15/img-0732-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt15/img-0742-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt15/img-0744-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt15/img-0748-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt15/img-0786-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt15/img-0789-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt15/img-0791-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt15/img-0794-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt15/img-0812-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt15/img-0817-jpg/

CO SE TO DĚJE? - březen

No, copak se to děje? Pozorujeme, že v přírodě je opět něco jinak, než tomu bylo v zimě. Koncem února jsme již zjistili, že se probudily první jarní kytičky - "sněženky". A teď jsme už našli i jejich sestřičky - "bledule". O kytičkách jsme si i povídali. Na obrázcích jsme si některé z nich ukázali. Naučili jsme se správně vyslovovat jejich jména. Sami jsme si na probouzející se přírodu i zahráli. Zatancovali jsme si nový taneček o kytičkách - "Uvíjíme věneček". Na obrázku se nám líbil - "tulipán", tak jsme si ho i vytvořili zajímavou výtvarnou technikou. Do barvy jsme si namočili vidličku a poté tiskem vidličky na výkres nám vznikl květ tulipánu. Stopku a lístky jsme si domalovali prstem namočeným v barvě.
Při procházkách jsme si všimli, že už i keře se probouzí ze zimního spánku. Pupeny, které mají keře na větvičkách, už praskly a začínají z nich vyrůstat malé zelené lístky.
Lupami a landartovými okénky jsme vyhledávali sedmikrásky a novou trávu. Objevili jsme i broučky, hledali jsme prostě vše, co se klube ze země. A abychom se na vlastní oči přesvědčili o tom, jak se umí probouzet semínko, tak jsme si jich několik zasadili. Nyní průběžně pozorujeme, jak se semínka pomaloučku mění v rostlinku. Víme, že aby semínko rostlo, musíme se o něj starat. Pravidelně ho zaléváme a semínka nám děkují tím,že opravdu rostou.
Některé březnové dny byly deštivé, studené. Ale nám to nevadilo, protože my víme, že kytičky, tráva, keře a stromy vodu potřebují. Tak jako naše semínka ve školce.
Hurá, jaro je tady!
 

                                              Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

Fotogalerie: Náš třídní projekt

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt14/img-0388-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt14/img-0389-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt14/img-0390-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt14/img-0392-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt14/img-0393-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt14/img-0394-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt14/img-0395-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt14/img-0397-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt14/img-0399-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt14/img-0400-jpg1/

PANÍ ZIMA - únor

"Únor bílý, pole sílí."
 
 "Když je v únoru sníh a led,
  snesou včely v létě med."
 
Těmito pořekadly jsme se mohli řídit do poloviny února, kdy skutečně celou krajinu pokrývala velká bílá sněhová peřina. Děti si samozřejmě této bílé radosti dosytosti užívaly. Od druhé poloviny února jako když mávne kouzelným proutkem, najednou je všechen sníh pryč, sluníčko více svítí a je tepleji. Vypadá to, jako by se pomalými krůčky přibližovalo jaro. Že by už paní "Zima" chtěla předat vládu? Asi ano, protože při procházce jsme na záhoncích objevili první posly jara - malé, něžné sněženky.
Těšíme se na ty další změny. Těšíme se, jak budeme zase sledovat a  prozkoumávat život kolem nás a všechny nastávající změny v přírodě.
 
                                           Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

 

 

PANÍ ZIMA - ÚNOR

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt13/img-0163-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt13/img-0164-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt13/img-0166-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt13/img-0167-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt13/img-0168-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt13/img-0169-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt13/img-20190204-103012-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt13/img-20190204-103018-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt13/img-20190204-103028-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt13/img-20190204-103040-jpg/

PANÍ ZIMA - prosinec, leden

"Zima, zima, zimička, hází bílá peříčka..."

Konečně se nám splnilo to, co se zpívá v písničce. První zimní měsíc prosinec byl blátivý, ale leden nám dělá radost od počátku. Hned jsme si sněhovou peřinku změřili, abychom zjistili, jak je vrstva sněhu silná. No a kde je teď tráva? Ano, pochopili jsme to. Odpočívá přece pod sněhem! Sníh nám však ukryl všechna semínka a protože je zima, i červíci, broučci a mušky spí. My už teď víme, že právě proto musíme nyní v zimě pomáhat ptáčkům, aby neumřeli hlady. Pravidelně jim sypeme do krmítka ptačí zob a slunečnicová semínka. Sýkorkám jsme ke krmítkům zavěsili lojové šišky, které děti samy vyrobily. Povídali jsme si i o tom, jak jsou na tom teď zvířátka v lese. S některými jsme se seznámili aspoň na obrázku. I zvířátka v lese potřebují naši pomoc. Můžeme jim do krmelce přinést mrkev, jablka, suché pečivo, kaštany, žaludy a seno. Suché pečivo pro zvířátka do obory sbíráme i v MŠ.
Komu udělal sníh velikou radost, byly naše děti. Hned si zahrály koulovanou, postavily sněhuláka a užívaly si zimních radovánek.
 

                                                    Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

Fotogalerie: PANÍ ZIMA - prosinec, leden

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt11/img-9359-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt11/img-9360-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt11/img-9361-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt11/img-9362-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt11/img-9363-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt11/img-9388-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt11/img-9405-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt11/img-9411-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt11/img-9414-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt11/img-9415-jpg1/

BARVY PODZIMU - listopad

Listopadové dny bývají většinou deštivé, chladné, nevlídné. Letošní listopad byl však jiný. Stále plný slunce a tepla. Díky sluníčku byly všechny podzimní barvy krásně jasně prozářené. A díky slunci jsme mohli vnímat různorodé vůně ještě prohřáté země.
Pozorovali jsme stromy - jak na naší školní zahradě, tak i v okolí, jak převlékají své kabátky. Děti už pochopily, že pouze listnaté stromy mění barvu a listí padá na zem. V parčíku před školkou jsme si s listím zahráli na "listový deštík". A přitom jsme cítili omamnou, příjemnou vůni spadaného listí prohřátého sluncem. Ve školce jsme si podzimní listnatý strom vyrobili. Dřívkem jsme roztírali barevnou skvrnu a tím jsme si vytvořili kmen stromu s větvemi. Barevné podzimní listí nám vzniklo tiskem korkových zátek.
Samozřejmě jsme nezapomněli pozorovat i stromy jehličnaté. Děti si uvědomily rozdíly. I tento strom jsme výtvarně ztvárnili. Jehličí si děti vytvořily pomocí vidličky. Příroda nám prostě dává spoustu nápadů a netradiční tvoření děti baví. 
Při vycházkách po okolí MŠ jsme si nasbírali různé podzimní plody. Z kaštanů, žaludů, šípků a šišek si potom děti ve školce tvořily plošné obrázky podzimníčků. Z plasteliny a kaštanů vymodelovaly malé šnečky.
V tomto období nás ve školce navštívila i myš polní. Vysvětlila dětem, co všechno musí ještě stihnout do zimy, jakou potravu si shání, aby přežila do jara. Děti jí samozřejmě pomohly.
Na zahrádce jsme si všimli, že broučků, berušek nebo mravenců už opravdu tolik nepotkáváme. Všichni se schovali do svých úkrytů, kde budou spát až do jara.
Tak příjemné odpočívání, přírodo.
 
                          Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

BARVY PODZIMU - listopad

/album/nas-tridni-projekt1/a46231162-371561220252074-2511913405477027840-n-jpg/ /album/nas-tridni-projekt1/img-8701-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt1/img-8744-jpg/ /album/nas-tridni-projekt1/img-8760-jpg/ /album/nas-tridni-projekt1/img-8765-jpg/ /album/nas-tridni-projekt1/img-8782-jpg/ /album/nas-tridni-projekt1/img-8783-jpg/ /album/nas-tridni-projekt1/img-8786-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt1/img-8799-jpg/ /album/nas-tridni-projekt1/img-8806-jpg/

                            BAREVNÝ PODZIM - ŘÍJEN

Život kolem nás je úžasný. Příroda nás neustále překvapuje novými a novými barvami. A těch plodů, co nám dala! Hmatem, čichem i ochutnávkou jsme objevovali některé druhy ovoce - jablko, hrušku, švestky. Z jablíček a hrušek jsme si vyrobili tiskátka a vytvořili jsme si jablíčkové a hruškové obrázky.

 Zem nám v tomto období daruje nejen ovoce, ale i zeleninu. Zahráli jsme si pohádku "O řepě". Všemi smysly jsme prozkoumávali i některé druhy zeleniny. Zeleninu jsme si roztřídili do skupinek dle barev. Z měkkého papíru jsme si umačkali malé zelené hrášky a bílé fazolky. Některé jsme uložili do lusků a některé jsme "zavařili" do sklenic.
 Zahráli jsme si hru "Na zahradníky". Z hlíny jsme vybírali kulaté žluťoučké brambory. Brambory jsme si od hlíny pěkně očistili a vykouzlili z nich bramborové ježky.
 Život kolem nás je vskutku inspirující. Děkujeme přírodě za vše, co nám nabízí.
 

                                               Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová

BAREVNÝ PODZIM - ŘÍJEN

/album/nas-tridni-projekt/img-8450-jpg/ /album/nas-tridni-projekt/img-8453-jpg/ /album/nas-tridni-projekt/img-8459-jpg/ /album/nas-tridni-projekt/img-8463-jpg/ /album/nas-tridni-projekt/img-8466-jpg/ /album/nas-tridni-projekt/img-8472-jpg/ /album/nas-tridni-projekt/img-8505-jpg/ /album/nas-tridni-projekt/img-8512-jpg/ /album/nas-tridni-projekt/img-8525-jpg/ /album/nas-tridni-projekt/img-8535-jpg/

BARVY PODZIMU - ZÁŘÍ

S našimi novými dětmi jsme se vydali prozkoumávat svět a život kolem nás. Procházka po naší zahradě byla plná překvapení. Děti objevily pocitový chodník, vrbičkový tunel. Našli jsme také hmyzí hotel. Děti byly zvědavé, zda v něm někdo bydlí. Nakukovaly dovnitř s otázkou - "Kdopak se tam skrývá?". Jakou jsme však měli radost, když broučky, o kterých jsme si mysleli, že budou ubytovaní právě v hmyzím hotelu, jsme objevili na kmeni stromu. Byly to ploštice a vyhřívaly se na sluníčku. Děti samy dokázaly určit barvu kmene ( hnědá) a barvu broučka ( červená s černými skvrnkami). 
Na vysokém stromě jsme spatřili budku. Starší děti vysvětlily těm mladším, že budku máme na zahradě pro ptáčky. Stromů na naší zahradě stojí hodně. Skamarádili jsme se s nimi. Prostě jsme kmeny stromů objali.
Záhonek s kytičkami hrál všemi barvami. Už z dálky se na nás usmíval květ ibišku.
Život kolem nás jsme se vypravili objevovat i na druhou zahradu, která patří k velké škole - té základní. Jak jsme byli překvapení, když už nyní jsme našli pod stromem jírovcem popadané kaštany ( děti samozřejmě věděly, že  kaštan má hnědou barvu). Strom nám dovolil si jeho plody vzít. A tak jsme si je nasbírali do košíku a ve školce si s kaštany hrajeme. Skládáme si z nich na koberci obrázky, počítáme nebo z nich vaříme kaštanovou polévku...
Tak jak jsme objevili kamarády ve stromech, tak nás překvapilo i slunéčko sedmitečné, které přiletělo k naší Anežce a sedlo si jí na ruku. To bylo vskutku úžasné!
Na našich zahradách prožíváme radost a veselí. Už teď se moc těšíme na to, jak budeme znovu zkoumat, objevovat  a překvapovat se.
 
                                           Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová

BARVY PODZIMU - ZÁŘÍ

/album/barvy-podzimu-zari/a41973982-310227896196313-107620056392794112-n-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari/a41992086-478364379344111-6006451371920850944-n-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari/a42058342-2142205659337586-3833292920526471168-n-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari/a42193638-1117688808395525-52662917593563136-n-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari/img-8162-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari/img-8163-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari/img-8164-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari/img-8165-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari/img-8166-jpg/ /album/barvy-podzimu-zari/img-8167-jpg/