ČERVEN : "STROMY JSOU KAMARÁDI"

Jak ten čas letí! Už tady máme červen. I naše stromy nám začínající letní období dávají znát. Všechno na zahradě krásně voní, barvy jsou jasné, syté. Na třešni, která byla v květnu obsypaná bílými kvítky, jsme už našli plody. Některé mají barvu teprve zelenožlutou, jiné třešinky jsou už zcela červené. Na dalším stromě, který se jmenuje kaštan ( správně jírovec), jsme  na větvičkách objevili malá, pichlavá kaštánková miminka. Protože jsou kaštánky ještě velmi drobné a mají slabé stopky, některé z nich popadaly na zem. Shodil je vítr. Naše děti ale nelenily, kaštánky posbíraly a začaly z nich tvořit plošné obrázky.  Stromy jsou kamarádi. V horkých slunečních dnech nám poskytují příjemný stín, kam se můžeme schovat před silným slunečním žárem.
 Na zahradě je nám s našimi stromy dobře. A děkujeme jim za to, že nám ukázaly, co v každém ročním období umí.

ČERVEN : "STROMY JSOU KAMARÁDI"

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade3/img-5567-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade3/img-5569-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade3/img-5570-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade3/img-5571-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade3/img-5572-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade3/img-5573-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade3/img-5574-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade3/img-5575-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade3/img-5577-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade3/img-5578-jpg/

 KVĚTEN : " KOUZELNÉ STROMY"

Letošní jaro je hodně studené a deštivé. Počasí bylo však v některých dnech přívětivější a dovolilo nám jít ven, za našimi stromy. My víme, že déšť je pro přírodu důležitý, že i stromy potřebují ke svému životu vodu. Také musí hodně pít, aby byly zdravé a silné.
Dnešní den byl jedním z těch, kdy jsme mohli navštívit naše stromové kamarády. Všimli jsme si, že většina stromů má již na svých větvičkách velké zelené listy. Jeden strom byl samý bílý květ - je to třešeň. Některé okvětní lístky už padaly na zem. Malinké bílé lístečky jsme pozorovali přes landartová okénka. Také jsme vysledovali, že i jehličnaté stromy se mají k světu. Tak jako na listnáčích se objevily listy, tak na jehličnanech rostou na konci větviček nové výhonky. Na borovici jsme našli i nově narozené malé šišky. Vrbičkový tunel na naší zahradě se také již pěkně zazelenal. Landartovými okénky jsme sledovali všechnu tu kouzelnou krásu. Z trávy na nás mrkaly pampelišky a sedmikrásky. Celá příroda má krásné svěží barvy a voní. Jaro je tady!

                         Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

Fotogalerie: NÁŠ TŘÍDNÍ PROJEKT "STROMY NA NAŠÍ ZAHRADĚ"

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade2/img-4992-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade2/img-4993-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade2/img-5082-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade2/img-5083-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade2/img-5085-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade2/img-5087-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade2/img-5088-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade2/img-5089-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade2/img-5090-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade2/img-5091-jpg/

DUBEN : "STROM JAKO DŮM?"

Začal nám duben a s ním se k nám pomalými krůčky přiblížilo jaro. A co naše stromy? Probouzí se! Pupínky na větvičkách už praskly. Je to neskutečný zázrak pozorovat, jak pupeny pracují, jak se z nich umí narodit nový lístek a dokonce i větvička. Spolu s našimi stromy se najednou probudily i další jarní kytičky. Na záhoncích jsme po březnových sněženkách objevili i sedmikrásky, fialky a pampelišky. Ve školce jsme si pověděli, co všechno potřebuje rostlina ke svému životu. Společně jsme si do hlínové peřinky zasadili malé fazolky, o které se nyní vzorně staráme. Výhonky, kterými se na nás fazolky usmály, jsme hned ukázali našim stromům.
Na zahradě máme nyní každý den slavnost ptačího zpěvu. Je to krásné poslouchání. To, že máme zahradu plnou ptáčků, je i díky tomu, že se samy děti přes zimu o ptactvo vzorně staraly. Každý den jsme ptáčkům sypali do krmítka. Ptáčkové jsou proto na naši zahradu už zvyklí. A protože jsme je přes zimu krmili, oplácejí nám naši starost svým milým zpěvem. Stromy na naší zahradě na sobě mají připevněné budky, tak už se teď radujeme, že se určitě ptáčkové u nás zabydlí - buď v budce nebo si postaví hnízdo ve větvích stromů. Ale možná ptáčkové už hnízdo na stromě mají, pouze my jsme ho ještě neobjevili. Budeme proto zkoumat a hledat stále.
Hnízdečka jsme sice ještě nenašli, ale zahradu máme plnou hmyzu. Broučky jsme pozorovali  přes lupy. Jednoho broučka - "slunéčko sedmitečné" jsme si i vyrobili. Výtvarně jsme zpracovali i další jarní kytičku - zlatou pampelišku.

                                                     Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

DUBEN : "STROM JAKO DŮM?"

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade1/img-4688-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade1/img-4697-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade1/img-4698-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade1/img-4699-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade1/img-4700-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade1/img-4701-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade1/img-4702-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade1/img-4749-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade1/img-4750-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade1/img-4751-jpg1/

BŘEZEN :  „ZIMA DOKRALOVALA“

Už je to tady. Jaro pomalu začíná přebírat své žezlo. Děti počátkem března pozorovaly, jak se sluníčko přetahovalo  s mraky:  hned pršelo z mraků,  hned svítilo sluníčko…… a tak pořád dokola jako v té pohádce o pejskovi a kočičce, kterou jsem dětem přečetla.  V druhém  březnovém týdnu byl výsledek  tohoto legračního kolotoče vidět.  Příroda se pěkně po zimě umyla a otevřela se slunečním paprskům. Mraky se přestaly dohadovat  se sluníčkem a světe div se.

V trávě a na záhoncích  začaly růst  jarní kytičky – sněženky.  Na keřích rozpučely větvičky kočiček a zlatice. A listnatým stromům  na naší zahradě začaly vykukovat první lístečky. Jak se probouzí jarní příroda, tak se brzy po ránu probouzejí i ptáčci.  S  dětma  posloucháme  každé ráno veselý ptačí koncert. Po dešti dokonce  vykoukly i žížaly na svět, aby se zahřály.  No zkrátka – krásné roční období - jaro  začíná….

                                               Za  II. třídu -  „Kuřátka „ -  Dagmar Močičková

BŘEZEN : „ZIMA DOKRALOVALA“

/album/brezen-zima-dokralovala/img-4635-jpg1/ /album/brezen-zima-dokralovala/img-4636-jpg1/ /album/brezen-zima-dokralovala/img-4637-jpg1/ /album/brezen-zima-dokralovala/img-4638-jpg/ /album/brezen-zima-dokralovala/img-4639-jpg1/ /album/brezen-zima-dokralovala/img-4640-jpg/ /album/brezen-zima-dokralovala/img-4641-jpg/ /album/brezen-zima-dokralovala/img-4642-jpg1/ /album/brezen-zima-dokralovala/img-4643-jpg1/ /album/brezen-zima-dokralovala/img-4644-jpg1/

ÚNOR : "SPÍ STROMY?"

   Zima stále  vládne celému kraji. V letošním roce je velmi krutá, každý den jsou silné mrazy. Ale našim stromům to vůbec nevadí. Stále ještě odpočívají pod bílou sněhovou peřinou. Kontrolovali jsme větvičky listnatých stromů, jestli snad už by se mohly začít objevovat malé pupínky - postýlky budoucích listů. Maličké pupínky jsme sice na stromech už vypozorovali, ale stromy zatím spí a spí. Pouze jiní kamarádi jsou vzhůru. Ptáčci, kteří často létají na naši zahradu, protože vědí, že na ně myslíme a pravidelně jim dáváme krmení, aby přečkali tu dlouhou zimu. Máme radost, že jim u nás chutná. Některé lojové koule už jsou sezobané, zůstaly pouze obaly.

  Od paní zimy jsme si vypůjčili trochu sněhu a z bílého snížku jsme vyrobili sníh duhový. Velmi se asi líbil panu kosovi, který si náš duhový sníh s obdivem prohlížel.
  Už se těšíme, až se příroda začne probouzet.

                                 Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

ÚNOR : "SPÍ STROMY?"

/album/unor-spi-stromy/img-4184-jpg/ /album/unor-spi-stromy/img-4186-jpg/ /album/unor-spi-stromy/img-4188-jpg1/ /album/unor-spi-stromy/img-4190-jpg1/ /album/unor-spi-stromy/img-4192-jpg/ /album/unor-spi-stromy/img-4201-jpg1/ /album/unor-spi-stromy/img-4202-jpg1/ /album/unor-spi-stromy/img-4329-jpg1/ /album/unor-spi-stromy/img-4340-jpg2/ /album/unor-spi-stromy/img-4341-jpg1/

LEDEN : "SPÍ STROMY?"

Konečně mrazy trošku polevily a my jsme se mohli opět aspoň na chvíli vypravit na zahradu za našimi stromovými kamarády. Všimli jsme si, že stromy stále spí, odpočívají i ty jehličnaté, i když to na nich není tolik vidět - jehličí mají na svých větvičkách po celý rok.
Všechny stromy jsou nyní přikryté sněhovou peřinou. Vzali jsme si ven lupy a sníh jsme pozorovali zcela zblízka - pod lupou.
Na naší zahradě máme ještě i další kamarády - ptáčky. Těm jsme v prosinci jeden jehličnatý strom oblékli do svátečního, vánočního oblečku. Ptáčkové na něm našli jablka a lojové koule. Také ptáčkům pravidelně sypeme zrní do krmítek, protože víme, že v tuto roční dobu ptactvo naši pomoc potřebuje. Ptáčkové nám skvěle poděkovali. Nechali totiž po sobě ve sněhu kolem krmítek své stopy, které jsme samozřejmě také prozkoumali pod lupou. Ve školce jsme si pak ptáčky na větvích stromů i vyrobili.
Přesvědčili jsme se o tom, že i v zimě, kdy stromy spí, je přesto na zahradě živo.

Ptáčkové, věřte tomu, že vás budeme stále krmit a vy - stromy - spěte a nabírejte sílu na jaro.

                                       Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

LEDEN : "SPÍ STROMY?"

/album/leden-spi-stromy/img-4027-jpg1/ /album/leden-spi-stromy/img-4028-jpg1/ /album/leden-spi-stromy/img-4029-jpg1/ /album/leden-spi-stromy/img-4030-jpg1/ /album/leden-spi-stromy/img-4064-jpg1/ /album/leden-spi-stromy/img-4065-jpg1/ /album/leden-spi-stromy/img-4066-jpg1/ /album/leden-spi-stromy/img-4067-jpg1/ /album/leden-spi-stromy/img-4068-jpg1/ /album/leden-spi-stromy/img-4069-jpg1/

PROSINEC : "SPÍ STROMY?"

A je tu prosinec. Stromy na naší zahradě nějak posmutněly, barvy zešedly. Větve listnatých stromů jsou holé. My ale víme proč. Je to prostě zákon přírody. Stromy se přichystaly k odpočinku. Musí spát, aby nabraly sílu na jaro. Mrkaly a usmívaly se na nás však stromy jehličnaté. Ty jsou zelené po celý rok. Kmen jednoho velkého smrku jsme všichni objali. V ruce jsme si promnuli smrkovou větvičku a vnímali úžasnou vůni, která nám ihned připomněla nejkrásnější svátky roku - "Vánoce". Dokonce jeden smrček se u nás na zahradě objevil záměrně. Stojí přímo u vchodu do školky. Je to totiž smrček vánoční. Tak jsme si ho pěkně nazdobili, abychom ještě více prožívali příjemnou předvánoční atmosféru. A abychom se netěšili pouze my, rozhodli jsme se, že jeden náš jehličnatý stromový kamarád se také promění ve vánoční strom - "strom ptáčků". Společně jsme na větvičky navěsili lojové koule a jablíčka, aby i ptáčkové měli radost a hlavně aby v tomto období nehladověli.
Ve školce jsme si opět zahráli na "matku přírodu" a zajímavou výtvarnou technikou jsme si nakreslili strom bez listí.

Stromy na naší zahradě poznaly, že je tady zima. No - zákon přírody.

                                             Za II. třídu "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

PROSINEC : "SPÍ STROMY?"

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade/img-3749-1-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade/img-3752-1-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade/img-3753-1-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade/img-3754-1-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade/img-3758-1-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade/img-3760-1-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade/img-3764-1-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade/img-3782-1-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade/img-3784-1-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt-stromy-na-nasi-zahrade/img-3786-1-jpg/

LISTOPAD: "CO SE TO DĚJE?"

Jednoho slunečného listopadového dne jsme si při pobytu venku všimli, jak se stromy na naší zahradě změnily. Co se to děje? Co to ten podzim kouzlí? Krásně nám zbarvil listí do zlaté barvy. Větve listnatých stromů jsou stále více a více holé. Listy, které nejprve větvičky zdobily, začaly najednou padat dolů. A nám se to líbilo. Hned jsme si vymysleli spoustu her. Listí jsme vyhazovali nad hlavu a padal na nás "zlatý listový déšť". Na šňůrku jsme si listí navlékali a vznikla spousta listových housenek. Právě spadlé listí bylo ten den suché, čisté a krásně prohřáté podzimním sluncem. Vyzkoušeli jsme si tedy do teplé postýlky na chvíli lehnout a zhluboka jsme vdechovali příjemnou vůni spadaného listí.
Na naší zahradě nemáme pouze stromy listnaté, ale i jehličnaté. Všimli jsme si rozdílů. Ty jehličnaté zůstávají i v tomto období stále zelené. A pod smrčkem jsme místo spadaného listí viděli popadané šišky. Hned jsme si každý jednu našli a zahráli jsme si hru: "Kdo hodí nejdál".
Z listí se narodili i listoví panáčci. Samy děti si zahrály na "matku přírodu" a výtvarnou technikou - zapouštění barvy do vlhkého podkladu si podzimní barevné listy namalovaly.
A máme novou kamarádku. Na jabloňce ze sousední MŠ často poskakuje veverka a oknem do herny nás sleduje jak si hrajeme, zpíváme a cvičíme.
Stromy na naší zahradě nás překvapily i v listopadu.

       Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

LISTOPAD: "CO SE TO DĚJE?"

/album/listopad-co-se-to-deje/img-3525-1-jpg/ /album/listopad-co-se-to-deje/img-3528-1-jpg/ /album/listopad-co-se-to-deje/img-3530-1-jpg/ /album/listopad-co-se-to-deje/img-3532-1-jpg/ /album/listopad-co-se-to-deje/img-3534-1-jpg/ /album/listopad-co-se-to-deje/img-3546-1-jpg/ /album/listopad-co-se-to-deje/img-3547-1-jpg/ /album/listopad-co-se-to-deje/img-3548-1-jpg/ /album/listopad-co-se-to-deje/img-3549-1-jpg/ /album/listopad-co-se-to-deje/img-3553-1-jpg/

ŘÍJEN : " BAREVNÉ STROMY"

Začátkem měsíce října jsme se opět vypravili za našimi stromy. Všimli jsme si, že nastaly malé změny. Listy na stromech už nejsou tak zelené, některé dokonce začaly padat i na zem. Landartovými okénky děti spadlé listy pozorovaly. Určovaly nově vzniklé barvy listí, tvary, velikosti. Na chodníku si z listí tvořily listové obrázky. Stromy, jako své velké kamarády jsme i objímali. Hmatem jsme vysledovali, že kůra na kmenech stromů má různou strukturu. Některá byla hladká, jiná - hlavně na borovici, byla hodně hrubá, popraskaná. Pohladili jsme i bílý kmen břízy. Lupami děti sledovaly, že v kůře stromů mají dokonce své schovávačky broučci. Jabloňka ze sousední MŠ na naši zahradu začala také shazovat čím dál více jablíček. Děti našly jablíčka, na kterých si pochutnávali i mravenci, některá byla vyzobaná od ptáčků. Jaké to bylo milé překvapení, když děti zjistily, že jablíčka chutnají nejenom nám, ale i zvířátkům. Jablko jsme měli i ve školce, hmatem jsme zjišťovali tvar, vyzkoušeli jsme i čich - vonělo krásně, chuť - bylo sladké a šťavnaté. Samozřejmě jsme si před ochutnáváním jablka připomněli důležitost omytí ovoce. Z jablíčka jsme si vytvořili i tiskátko a pod rukama dětí vznikly krásné obrázky.
 Už se těšíme na další nová překvapení, která nám naši stromoví kamarádi přichystají. Prostě příroda je opravdu velká kouzelnice.

                                                       Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová.

BAREVNÉ STROMY

/album/l/img-3314-jpg1/ /album/l/img-3316-jpg1/ /album/l/img-3318-jpg/ /album/l/img-3325-jpg/ /album/l/img-3326-jpg/ /album/l/img-3327-jpg1/ /album/l/img-3330-jpg1/ /album/l/img-3343-jpg/ /album/l/img-3345-jpg/ /album/l/img-3347-jpg/

                          TÉMA NA MĚSÍC ZÁŘÍ : "AHOJ STROMY!"

 Pondělí 5. září byl od rána docela uplakaný den, prostě pršelo a pršelo. Naštěstí potom se počasí trošku umoudřilo. Pro naše děti to ale i tak znamenalo, že hry v písku, jízda na koloběžkách, hry na maminky s kočárky, ani prolézání průlezek nebude možné. Nám to však vůbec nevadilo, oblékli jsme si tepláky a mikiny, obuli gumáčky a vydali jsme se na naši zahradu pozdravit stromy, které nám tam rostou a zároveň se s jednotlivými stromy i seznámit. Zjistili jsme, že stromů na naší zahradě máme dost a dost. Dokonce jsme přišli na to, že nám tam rostou stromy listnaté a jehličnaté. U listnáčů děti poznávaly barvy, různé tvary a velikost listí. Také vyzkoumaly, že jehličnaté stromy píchají, že jehličí je ostré, ale i krásně voní, že jehličnatý strom má šišky. Našli jsme i jeden listnatý strom, který sice na naší zahradě neroste ( je ze sousední zahrady MŠ "Centrum"), ale k nám na chodník shazuje ze svých větví jablíčka. Děti poznaly listnatý strom - jabloň.
 Se stromy jsme se pěkně pozdravili a slíbili jsme sobě i našim novým "stromovým kamarádům", že zase brzy přijdeme.

                                                           Za II. třídu - "Kuřátka" - Hanka Lukešová. 

"AHOJ, STROMY!"

/album/ahoj-stromy1/img-3235-jpg2/ /album/ahoj-stromy1/img-3236-jpg2/ /album/ahoj-stromy1/img-3237-jpg2/ /album/ahoj-stromy1/img-3239-jpg2/ /album/ahoj-stromy1/img-3241-jpg1/ /album/ahoj-stromy1/img-3242-jpg1/ /album/ahoj-stromy1/img-3243-jpg1/ /album/ahoj-stromy1/img-3244-jpg1/ /album/ahoj-stromy1/img-3245-jpg1/