Náš třídní projekt

"O DVANÁCTI MĚSÍCÍCH"

Hlavním cílem projektu je vytváření elementárního povědomí o širším přírodním, kulturním i technickém prostředí. O jejich rozmanitosti, vývoji a neustálých proměnách. V pestrých činnostech poskytnout dětem možnost rozvoje pohybových schopností, tvořivosti i vytvoření pozitivních vztahů ke kultuře i umění.

POHÁDKOVÁ ZAHRADA

V měsíci červnu se konečně umoudřilo počasí a my mohli trávit celé dny venku na zahradě. Sluníčko se na nás od rána usmívalo a hned po svačince jsme vyrazili za dobrodružstvím ven. Samozřejmě jsme  nešli s prázdnou, vybavili jsme se lupami, dalekohledy, vodní lupou, obrázky. Postupně jsme se blíže seznámili se živočichy, kteří můžeme na naší zahradě. Z papíru jsme vyráběli malé kosy, už víme, kolik práce dá ptáčkům vytvořit si hnízdo, kde hnízda budují. Poznáme některé druhy žab, víme, jaké vydávají zvuky a dokonce je dokážeme napodobit. Taky jsme si vyzkoušeli žabí koncert a lidé, kteří procházeli okolo zahrady si jistě mysleli, že se u jezírka, které jsme důkladně prozkoumali, přemnožily žáby. Seznámili jsme se se žížalou Frydolínou, víme, proč je pro přírodu důležitá. Protože bylo venku pěkně teploučko, bosou nohou jsme si vyzkoušeli chůzi na různém přírodním povrchu.Povídání o Pohádkové zahradě se nám všem moc líbilo a od této chvíle budeme přírodu pozorovat trošku jinak. Co když na nás čeká další pohádkové dobrodružství?

POHÁDKOVÁ ZAHRADA

/album/pohadkova-zahrada/img-8768-jpg/ /album/pohadkova-zahrada/img-8769-jpg/ /album/pohadkova-zahrada/img-8770-jpg1/ /album/pohadkova-zahrada/img-8771-jpg/ /album/pohadkova-zahrada/img-8772-jpg/ /album/pohadkova-zahrada/img-8773-jpg/ /album/pohadkova-zahrada/img-8774-jpg1/ /album/pohadkova-zahrada/img-8775-jpg1/ /album/pohadkova-zahrada/img-8776-jpg/ /album/pohadkova-zahrada/img-8777-jpg/

MAMINKA MÁ DNESKA SVÁTEK

Nepotřebuji slunce, které září

stačí úsměv na tvé tváři.

Jsi jako růže, která kvete

jsi nejlepší máma na celém světě.

Druhou neděli v květnu se slaví Den matek. Obvykle se maminkám dávají kytičky, přáníčka, nebo pro ně děti vyrábějí drobné dárky. A i děti v naší třídě nebyly vyjímkou. Tímto tématem jsme se zabývali opravdu velmi dlouho. Začali jsme nácvikem besídky pro maminky "JAK ONDRA S JUROU NAUČILI VÍLU OLINKU DOJIT OVEČKY". Při této příležitosti jsme maminkám rozdaly dárečky a přánička. Ale to vše bylo pro nás málo.

Rozhodli jsme se s dětmi maminku namalovat a ztvárnit podle skutečné fotografie. Při této činnosti pomáhala dětem, mimo jiné, mladá nastávající paní učitelka Jana. Práce nám šla od ruky, protože každý z nás měl svoji maminku na fotografii a hlavně ve svém srdci. Po celou dobu naší realizace se třídou nesla velmi příjemná atmosféra a pohoda. Na závěr jsme si naše kresby i s fotografiemi maminek vystavili na naší nástěnce. A opravdu se musíme pochválit, moc se nám to povedlo.

MAMINKA

/album/maminka/img-8694-jpg/ /album/maminka/img-8695-jpg/ /album/maminka/img-8697-jpg/ /album/maminka/img-8698-jpg/ /album/maminka/img-8699-jpg/ /album/maminka/img-8700-jpg/ /album/maminka/img-8701-jpg2/ /album/maminka/img-8702-jpg/ /album/maminka/img-8703-jpg/ /album/maminka/img-8704-jpg/

POŘÁD MÁME NĚCO NA TĚŠENÍ A TO VŠECHNO UMÍ UDĚLAT NAŠE ZEMĚ

"PROTO JSME SI NAŠI ZEMĚKOULI VYMYSLELI RADŠI BEZ KOMÍNŮ, JENOM OKYTKOVANOU A OSTROMOVANOU A  OZVÍŘÁTKOVANOU A OČLOVĚKOVANOU. TADY JE NÁM KRÁSNĚ."

Celý měsíc duben se nesl v oslavách Dne Země. S dětmi jsme si povídali, proč je důležité naši krásnou Zemi chránit, jak i my můžeme přispět k tomu, aby naše planeta byla o fousek zdravější. Z otisků našich dlaní jsme vytvořili planetu Zemi, kterou jsme doplnili jenom krásnými věcmi, které se na ni vyskytují.

Už víme, kam putuje tříděný odpad, co se z něj dále vyrábí. Vyzkoušeli jsme si t práci našich velkých kamarádů - odnést těžký tříděný odpad k nejbližším popelnicím.

11. dubna jsme se zapojili do akce MŠ „Ukliďme Struhlovsko s naším Ekotýmem“ . Po domluvě s městem jsme si na MěÚ byli vyzvednout darované pracovní pomůcky. Této velké akci předcházelo pečlivé pozorování sídliště Struhlovsko, hledali jsme místa, kde se nachází spousta nepořádku. 

Zapojili jsme se také do výtvarné a fotografické soutěže v rámci akce „Ukliďme Česko“ a musíme se pochválit, naše výtvarné práce a fotografie se opravdu vydařily.

 

POŘÁD MÁME NĚCO NA TĚŠENÍ A TO VŠECHNO UMÍ UDĚLAT NAŠE ZEMĚ

/album/duben/a20190426-102620-jpg/ /album/duben/a20190426-102639-jpg/ /album/duben/a20190426-103600-jpg/ /album/duben/a20190426-103601-jpg/ /album/duben/img-8515-jpg/ /album/duben/img-8516-jpg/ /album/duben/img-8519-jpg/ /album/duben/img-8521-jpg/ /album/duben/img-8523-jpg/ /album/duben/img-8524-jpg/

ODCHÁZÍ ZIMA, PŘICHÁZÍ JARO

V měsíci březnu, jsme s dětmi začali připravovat na příchod jara. Slunečné počasí nám dávalo okatě najevo, že se blíží nějaká změna. S dětmi jsme začali pozorovat naší přírodu. Tráva se zazelenala, rozkvétalo spoustu jarních květin, pozorovali jsme pomalé probouzení hmyzu v trávě a poslouchali zpěv ptáčků. Všem nám bylo jasné, že jaro je tady.

S dětmi jsme si vyrobili kouzelný klíč, s kterým si odemkneme na naší školní zahradě všechny průlezky, klouzačku a každé místo na hraní. U tohoto jsme si připomenuli důležitá pravidla pro bezpečnost všech dětí. Děti se to této činnosti pustily s velkým nasazením a pílí. Práce nám šla od ruky.

Také jsme se chtěli rozloučit se zimou, která doposud panovala. S dětmi jsme si vyrobili v naší třídě Moranu.  Morana, zvaná také Morena nebo Mařena, bývá považována za démona zimy. Slaměná postava Morany symbolizuje krutou zimu a stejně krutě je zacházeno na jaře s ní samotnou, aby se již nikdy nevrátila. Moranu jsme se s dětmi rozhodli utopit v hranické Bečvě. Na závěr naší cesty jsme si s dětmi zazpívali jarní písničky. Tímto jsme se rozloučili se zimou a zároveň přivítali jaro.

 

ODCHÁZÍ ZIMA, PŘICHÁZÍ JARO

/album/brezen/img-8330-jpg/ /album/brezen/img-8114-jpg1/ /album/brezen/img-8116-jpg1/ /album/brezen/img-8149-jpg1/ /album/brezen/img-8256-jpg2/ /album/brezen/img-8259-jpg3/ /album/brezen/img-8260-jpg3/ /album/brezen/img-8285-jpg1/ /album/brezen/img-8288-jpg1/ /album/brezen/img-8302-jpg1/

MASOPUSTNÍ OBDOBÍ

Poslední únorový týden se nesl v naší školce ve znamení Masopustu. Povídali jsme si o masopustních radovánkách a tradicích, které toto období doprovázejí.  Porovnávali jsme, jak se toto období slavilo dříve, jak dnes, jak rozdílně se slaví Masopust ve městech a jak na vesnicích.

Seznámili jsme se s hudebními nástroji. Už poznáme, který hudební nástroj bručí jako starý medvěd, který pro změnu teňounce zpívá, jako slavíček. Masopustní píseň „To je zlaté posvícení“ jsme doprovodili nejrůznějšími hudebními nástroji… „ A to byla panečku kapela!“ Zahráli jsme si hru „Maso – pust“, tancovali a veselili se. Také jsme se seznámili s nejrůznějšími řemesly, od cukráře až po krejčího. Jako řezníci jsme vyrobili výtečnou zabíjačkovou pochoutku, jitrničky. Novou techniku jsme vyzkoušeli při výrobě škrabošek. Nejprve jsme bílou papírovou masku pomalovali různými tečkami, čárkami, ulitkami bílou voskovkou, poté jsme si zahráli na malíře a barvičkami papír pestře pomalovali. Nakonec jsme si zahráli na kuchaře, solí jsme posolili celý obrázek, po celém papíře se vytvořila krásná mozaika. Hotové výtvory se nám velice podařily a zdobí naši šatnu.

Vrcholem masopustního veselí byl Masopustní karneval.  Sešla se zde spousta masek – princezny, piráti, Spidermanové, muchomůrka, hasič, Halk, kočičky, ovečka, Minnie, beruška, ninja, netopýr a také tři sličné mažoretky. Pro děti byl připravený bohatý program. Po úvodní promenádě a rozhovoru s moderátorem, si děti zasoutěžily v družstvech a pak přišla ta nejočekávanější chvíle, pravá diskotéka. Dopoledne se velice vydařilo a odměnou pro všechny byly výborné bavorské vdolečky.

 

 

MASOPUSTNÍ OBDOBÍ

/album/nas-tridni-projekt-unor/img-7764-jpg/ /album/nas-tridni-projekt-unor/img-7765-jpg/ /album/nas-tridni-projekt-unor/img-7766-jpg/ /album/nas-tridni-projekt-unor/img-7767-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt-unor/img-7768-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt-unor/img-7769-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt-unor/img-7770-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt-unor/img-7771-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt-unor/img-7772-jpg/ /album/nas-tridni-projekt-unor/img-7773-jpg1/

KRMÍME NEJEN PTÁČKY NA NAŠÍ ZAHRADĚ

„Kdo to ťuká na okénko, malý vrabeček,
prosí chudák, ať mu dáme aspoň drobeček.“

V měsíci lednu jsme si povídali o paní zimě, která vládne celému kraji. Sněhové vločky se sypou z oblohy a všechno kolem spí a odpočívá. Některá zvířátka přečkávají zimu ve svém pelíšku, někteří ptáčci odletěli do teplých krajin. Ale co zvířátka, která u nás zůstala a v zimě nespí?

O zvířátka v lese se stará pan myslivec, který jim chystá do krmelce a korýtka nejrůznější dobroty. Také my zvířátkům pomáháme. Do školky nosíme suché pečivo pro zvířátka v oboře v Horních Těšicích.

Ale co ptáčci? Kdo se o ně postará, kdo jim pomůže? No přece my! Díky krásným básničkám, písničkám a barevným obrázkům naše ptáčky poznáme. Dokážeme vyjmenovat, co ptáčci zobají.

Jednoho dne se sešel ve školce náš Ekotým, složený z dětí a rodičů. Společně vyráběli nejrůznější ptačí krmítka z pernic, ruliček od toaletního papíru, lékařských špachtlí, s nejrůznějšími ptačími dobrotami.

A teď už byla řada na nás. Jakmile polevila inverze, vyrazili jsme na naši školní zahradu. Každý poctivě hledal místečko, kam umístíme krmítko pro ptáčky. A že to nebyla lehká práce!!!! Některé krmítko nechtělo na svém místě držet, některé vybrané místečko bylo na nás moc vysoko. Naštěstí jsme vše zvládli, všechny krmítka jsme zavěsili. Ptáčci mají spoustu zobání a odměnou nám je pozorovat malé neposedy na naší zahradě.

 

 

 

KRMÍME NEJEN PTÁČKY NA NAŠÍ ZAHRADĚ

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt12/img-7391-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt12/img-7392-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt12/img-7393-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt12/img-7394-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt12/img-7395-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt12/img-7396-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt12/img-7398-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt12/img-7399-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt12/img-7400-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt12/img-7401-jpg/

JEŽÍŠKOVA VNOUČATA - prosinec

Do tohoto velkolepého charitativního projektu se zapojily i děti z naší MŠ při ZŠ Struhlovsko, Hranice, třída "Kvíteček". Děti vlastnoručně vytvářely vánoční přáníčka pro babičky a dědečky. Organizátorem této akce je Český rozhlas, který našel cestu a je schopen tyto přání doručit seniorům po celé naší republice. S každým přáním bude seniorům přibalen i malý dáreček. Ježíškova vnoučata si už rozebrala přes 8400 přání. Naše děti jsou rády, že v tento předvánoční čas mohly udělat radost lidem, které vlastně vůbec neznají. Všem dědečkům a babičkám přejeme jen to nejlepší a mnoho sil do dalších let.

JEŽÍŠKOVA VNOUČATA - prosinec

/album/nas-tridni-projekt2/img-7072-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt2/img-7070-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt2/img-7071-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt2/img-7073-jpg/ /album/nas-tridni-projekt2/img-7074-jpg/ /album/nas-tridni-projekt2/img-7075-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt2/img-7076-jpg1/ /album/nas-tridni-projekt2/img-7077-jpg/ /album/nas-tridni-projekt2/img-7078-jpg/ /album/nas-tridni-projekt2/img-7079-jpg1/

PODZIMNÍ VĚNEC Z BAREVNÉHO LISTÍ - listopad

V měsíci listopadu začalo kralovat opravdové podzimní počasí. Na naší zahradě jsme pozorovali stromy, které se pomalu připravují k zimnímu odpočinku. Ze stromů již téměř opadalo všechno listí a to okolo stromů vytvořilo barevný koberec. Děti pozorovaly velikost i barvu listí, líbilo se jim, jak šustí, když se po koberci projdou.Nejhezčí lístky jsme si nabírali a domluvili se, že z nich společně vytvoříme podzimní věnec. Aby se nám listy nezkroutily, použili jsme netradiční techniku, zafixování listů pomocí horkého vosku. Díky této technice si děti vyzkoušely práci se žehličkou. Listy poté byly krásně lesklé a měkké, snadno se daly napichovat na věneček. Společná práce se nám vydařila a pestrobarevný podzimní věnec zdobí dveře do naší třídy.
V měsíci listopadu začalo kralovat opravdové podzimní počasí. Na naší zahradě jsme pozorovali stromy, které se pomalu připravují k zimnímu odpočinku. Ze stromů již téměř opadalo všechno listí a to okolo stromů vytvořilo barevný koberec. Děti pozorovaly velikost, tvar i barvu listí, líbilo se jim, jak listy šustí, když se po nich projdou.Nejhezčí lístky jsme nabírali a domluvili se, že z nich společně vytvoříme podzimní věnec. Aby se nám listy nezkroutily, použili jsme netradiční techniku, zafixování listů pomocí horkého vosku. Díky této technice si děti vyzkoušely práci se žehličkou. Listy poté byly krásně lesklé a měkké, snadno se daly napichovat na věneček. Společná práce se nám vydařila a pestrobarevný podzimní věnec zdobí dveře do naší třídy.
 

PODZIMNÍ VĚNEC Z BAREVNÉHO LISTÍ - listopad

/album/fotogalerie-nas-tridni-projekt10/img-6769-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt10/img-6771-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt10/img-6772-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt10/img-6773-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt10/img-6779-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt10/img-6781-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt10/img-6782-jpg/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt10/img-6783-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt10/img-6786-jpg1/ /album/fotogalerie-nas-tridni-projekt10/img-6788-jpg1/

"DRÁČKU, VYLEŤ DO OBLÁČKU" - říjen

Náš druhý třídní projekt, opět zaváněl tématikou podzimu. Děti byly sesnámeny s podzimním počasím, jeho změnami a v nemalé části s barevností tohoto období. Při každodenním pobytu venku jsme pozorovali změny, které nás uchvátili. Děti si během výcházky nasbíraly spadané listí, přírodniny a plody podzimu. Věděli jsme, že toto období je obdobím létajících draků. Také i naše třída "Kvítečka" se rozhoda vyrobit vlastniho draka. Nechtěli jsme jen ledajakého draka, ale dráčka "Podzimáčka". Kterého jsme si vytvořili z našich nasbíraných přírodnin. Práce nebyla jednoduchá, ale společnými silami, jsme vše zvládli. Náš dráček "Podzimáček",nás hlídá v naší mateřské školce a je nám vždy na blízku. Všichni jsme rádi, že máme nového kamaráda.

"DRÁČKU, VYLEŤ DO OBLÁČKU" - říjen

/album/dracku-vylet-do-oblacku-rijen/img-6571-jpg/ /album/dracku-vylet-do-oblacku-rijen/img-6572-jpg/ /album/dracku-vylet-do-oblacku-rijen/img-6573-jpg/ /album/dracku-vylet-do-oblacku-rijen/img-6575-jpg/ /album/dracku-vylet-do-oblacku-rijen/img-6576-jpg/ /album/dracku-vylet-do-oblacku-rijen/img-6577-jpg/ /album/dracku-vylet-do-oblacku-rijen/img-6578-jpg1/ /album/dracku-vylet-do-oblacku-rijen/img-6580-jpg/ /album/dracku-vylet-do-oblacku-rijen/img-6581-jpg1/ /album/dracku-vylet-do-oblacku-rijen/img-6583-jpg1/

"HOLA, HOLA, ŠKOLIČKA NÁS VOLÁ" - září

„Podzimku, podzimku, do které jdeš třídy, kdepak jsi vzal pastelky a barevné křídy...“

Díky této krásné písničce od pana Stanislava Chudoby jsme se najednou ocitli v podzimní krajině. S našimi barevnými šátky si pohrával vítr různé síly, od vánku až po pořádnou vichřici. Vítr hučel, zem se chvěla a dokonce se i stromy ohýbaly. Na pomoc jsme si přivolali sluníčko, které svými teplými paprsky takový nečas zahnalo. Od slunce jsme dostali ty nejvzácnější podzimní dary – zbarvené listí a nejrůznější přírodniny. Rozdělili jsme se do několika skupinek, usedli k malířskému plátnu a za poslechu skladby od Antonia Vivaldiho, Čtvero ročních dob, Sonáta Podzim, jsme tvořili obrázky sluníčka z přírodnin. Naše podařené výtvory jsme si společně prohlédli, zhodnotili a těšili se na naši zahradu, kde jsme objevovali další poklady podzimní přírody.

 

"HOLA, HOLA, ŠKOLIČKA VOLÁ" - září

/album/hola-hola-skolicka-vola-zari/img-6303-jpg/ /album/hola-hola-skolicka-vola-zari/img-6304-jpg1/ /album/hola-hola-skolicka-vola-zari/img-6305-jpg2/ /album/hola-hola-skolicka-vola-zari/img-6308-jpg1/ /album/hola-hola-skolicka-vola-zari/img-6309-jpg1/ /album/hola-hola-skolicka-vola-zari/img-6310-jpg1/ /album/hola-hola-skolicka-vola-zari/img-6311-jpg2/ /album/hola-hola-skolicka-vola-zari/img-6312-jpg2/ /album/hola-hola-skolicka-vola-zari/img-6313-jpg2/ /album/hola-hola-skolicka-vola-zari/img-6314-jpg2/